Matrace vtedy a dnes

Matrace, tak ako ich vidíme a vnímame, nie sú pre nás žiadnou novodobou senzáciou, no ich súčasná podoba sa začala rozvíjať len v nedávnej minulosti.

Tvárite sa prekvapene? Nie, nerobíme si srandu a prvý matrac, tak ako ho poznáme, naozaj vznikol relatívne nedávno – na konci 19. storočia. Išlo o prvý strunový matrac. Nebol však veľmi populárny, čomu sa teraz naozaj čudujeme, keďže poskytoval oveľa väčší spánkový komfort ako vtedy používané „matrace“ plnené senom, vlnou čí páperím.

Prvé strunové matrace – strunka sem, strunka tam

Po prvotnom neúspechu si však prvý strunový matrac našiel cestu do našich postelí. Tento priekopník medzi matracmi bol zložený z kovových špirál, na ktorých bola vrstva bavlny, vlny alebo peria, aby struny zakryla a vytvorila tak plochu na ležanie. Nič extra pohodlné, avšak neporovnateľne lepšie ako kôpka handier či sena…

V priebehu rokov sa pružinové matrace vyvíjali a zdokonaľovali. Dnes našim posteliam kraľuje ich najnovšia verzia – taštičkové matrace, považované za vrchol vývoja matracov. Tajomstvom ich úspechu je jedinečný systém pružín, ktoré sú oddelené do samostatných taštičiek. Tie sa dokážu prispôsobiť telu a poskytnúť mu dokonalú podporu.

Latexové matrace – prvá pena z mixéra

Prevaha prvých pružinových matracov nad čímkoľvek iným bola výrazná, no predstava skrútených želiezok a nepohodlný spánok boli vtedy naozaj realitou. Chýbal v nich materiál, ktorý by sa po čase nezdeformoval a po stlačení vrátil naspäť. A tak prišla na svet latexová pena, vytvorená náhodným mixovaním prírodného latexu v kuchynskom mixéri.

Po čase ju nahradili iné typy peny, no aj v súčasnosti sú latexové matrace stále obľúbené, keďže ide o prírodný materiál vysokej kvality a čoraz viac sa zaujímame o vytvorenie zdravšieho a ekologickejšieho spánku.

Penové matrace – pena vládne svetu

Koncom päťdesiatych rokov prišiel doslova „penový boom“. Z vynájdeného polyuretánu sa začala vyrábať pena a predstavovala dokonalé riešenie. Buď ako súčasť strunových matracov, ktoré boli mimochodom konečne pohodlné, alebo ako matrac vytvorený celý z peny. Svet sa dostal do éry penových matracov, u nás známych aj ako molitanové matrace, ktoré boli snáď v každej slovenskej rodine a určite by sa jeden pamätný našiel u vás či u vašej babičky aj teraz.

Dnešné penové matrace už spĺňajú aj tie najvyššie kritéria pre pohodlný spánok a patria medzi najpredávanejšie. Ich jadro je tvorené penou ľubovoľnej tvrdosti, čo umožňuje dokonalé prispôsobenie vašim požiadavkám.

Pamäťové matrace – vesmírna pena

Penové matrace priviedol k dokonalosti vývoj pamäťovej peny. Tento nový typ peny vyvinutý spoločnosťou NASA pre zlepšenie komfortu astronautov počas dlhých letov misie Apollo sa z vesmíru postupne prepracoval až do našich postelí, kde zlepšuje spánkový komfort bežnej populácie.

Matrace z pamäťovej peny sú dodnes považované za najkomfortnejšie riešenie pre pohodlný spánok. Reagujú na tlak a telesné teplo, vďaka čomu dokážu presne kopírovať krivky vášho tela, a pritom ponúknuť dostatočnú oporu.

Sendvičové matrace –  vydarený experiment

Pokusy s penami nikdy neskončili a zo snahy vytvoriť matrac na mieru vznikli sendvičové matrace. Nápad spojiť viaceré vrstvy pien s rôznou tvrdosťou sa ukázal ako úspešný a dnes tieto matrace tvoria vyvážený celok. Okrem toho sú dopĺňané vrstvami prírodných materiálov ako je kokosové vlákno či konské vlasy, ktoré dodávajú matracom priedušnosť a možnosť výberu tuhosti matracu.

Sny o dokonalom spánku nikdy neskončia

Svet matracov je naozaj fascinujúci a ich vývoj bude jednoznačne pokračovať spoločne s napredovaním vo vede a technike. Prešli sme dlhú cestu od slamy na podlahe v jaskyni a kto vie, čo bude o sto rokov. Možno sa budeme vznášať vo vzduchu.

Ak však hľadáte matrac, na ktorom sa chcete pohodlne vyspať už teraz, určite máte z čoho vyberať. V našej ponuke nájdete rôzne typy matracov v najkvalitnejšom spracovaní.

V prípade, že si neviete vybrať ten správny, vyskúšajte náš Konfigurátor. Pomôže vám nájsť matrace, ktoré budú vyhovovať vašim preferenciám, spôsobu spánku i požadovaným vlastnostiam.

Ak sa chcete dozvedieť z histórie matracov viac, prečítajte si náš článok Madrac, Matrac, Matracík…odkiaľ sa vlastne zobral?

Vyberte si svoj nový matrac na Matero.sk

Predchádzajúci článok
Čo je vrchný matrac – topper a na čo slúži?
Nasledujúci článok
Prečo kúpiť matrac cez internet?